Cieľom sociálnej práce je pomôcť klientovi mobilizovať jeho osobné sily a pomôcť mu tak prekonať náročnú životnú situáciu, v ktorej sa ocitol. K tomu, aby dokázal prekonať svoje problémy potrebuje prácu a bývanie. Znakom neprispôsobivých klientov je strata pracovných návykov. Každodenný život v zariadení je spojený s plnením povinností a zverených úloh, medzi ktoré patria najmä: príprava stravy, udržiavanie hygieny v zariadení, starostlivosť o starších, chorých prípadne ťažko zdravotne postihnutých klientov. Prioritou v pracovnej činnosti je chov a starostlivosť o domáce zvieratá, vďaka ktorým si zariadenie pomáha najmä v oblasti zabezpečenia stravy pre klientov. Cieľom pracovnej terapie je obnova stratených pracovných návykov u prevažne dlhodobo nezamestnaných klientov a našim cieľom je naučiť klientov aj plnohodnotne tráviť voľný čas.
Nakoľko ide o zariadenie, ktoré je založené na základoch učenia RÍMSKO-KATOLÍCKEJ CIRKVI, súčasťou každodenného života je účasť na svätej omši. Klienti majú možnosť každý deň konzultovať svoje problémy s kňazom, ktorý stojí na čele združenia. V zariadení pre seniorov má postavenie kňaz obzvlášť významné miesto, pretože mnoho seniorov sa i napriek búrlivému životu v produktívnom veku, na sklonku svojho života snaží zmieriť s „BOHOM“, prijímať sviatosti a najmä zmieriť sa jednak vnútorne a ak sa to dá možno aj so svojimi blízkymi a okolím.
Ku každodenným činnostiam patrí sprevádzanie klientov na príslušné úrady, napr. úrady práce, sociálnych vecí a rodiny, pobočky sociálnej poisťovne. Okrem úradných záležitostí každodenne klientom sprostredkúvame zdravotnícku pomoc v príslušných zdravotníckych zariadeniach.
Život v zariadení nie je len o práci a modlitbe ale v režime dňa je určený priestor pre výlety, duchovnú obnovu, hry, šport a zábavu. Vedenie Občianske združenia pre klientov zrealizovalo zájazdy do Bosny a Hercegoviny do pútneho miesta MEDŽUGORIE a aj do Večného mesta Ríma, niekoľko krát sa organizoval zájazd aj pútne miesta v Poľsku. Zároveň klienti majú možnosť spoznávať aj krásy nášho Slovenska.
Každoročne sa v mesiaci august v obci koná púť, na ktorej sa klienti spolu s pracovníkmi majú možnosť zúčastniť a nie len to, sú aj nápomocní pri jej organizovaní.
Občianske združenie spolupracuje s obcou a farnosťou. Podieľa sa na organizovaní tradičných akcií akou je oslava MDD, Sv. Mikuláša, fašiangy spojené s obecnou zabíjačkou, rôzne divadelné predstavenia a pod.
Pravidelne v nedeľu majú klienti popoludní vyhradený čas na športové hry. Okrem športového popoludnia majú klienti priestor na individuálny rozhovor s pracovníkmi, prípadne s kňazom.
Režim dňa
v občianskom združení Dobrý Pastier – Kláštor pod Znievom
(aktualizované dňa 1.10.2015.)
Pondelok – sobota
6:00 – 6:15 hod. – čas na rannú kávu
6:30 hod. – spoločná modlitba – ranné chvály, denné zamyslenie, životopis svätca
7:00 hod. – čas na raňajky + rozdelenie dennej práce
8:00 – 12:00 hod. – pracovná terapia
12:00 hod. – spoločná modlitba sv.ruženca + obed + obedňajšia prestávka
13:30 hod. – 16:30 hod. – pracovná terapia
16:30 hod. – čas na poobednú kávu + osobné voľno
18:00 hod. – spoločná svätá omša
18:45 hod. – čas na večeru + osobné voľno
22:00 hod. – večierka v celom zariadení
Nedeľa
V nedeľu je režim dňa v zariadení takmer taký istý, s dvomi rozdielmi:
- čas na svätú omšu je určený na 9:30 hod.
- pracovná terapia sa v nedeľu – sviatočný deň ruší.